מי אנחנו

קואליציית "זוכרים את הרצח – נאבקים על הדמוקרטיה" מורכבת מתנועות, ארגונים ואישים מימין ומשמאל, יהודים וערבים, דתיים וחילונים כאחד. הקואליציה קמה במטרה להפוך את זיכרון רצח ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז"ל לתמרור אזהרה עבור החברה הישראלית.

ברוח זו עיצבנו את העצרת המרכזית בארבע השנים האחרונות כאירוע של כל חלקי החברה הישראלית ובמטרה לחזק את המרכז הערכי והדמוקרטי המתנגד לגזענות, לאלימות, להסתה ופגיעה בציבורים שלמים ופועל לבניית חברה בעלת מרכז משותף, שוויונית ודמוקרטית.

בבסיס הקואליציה מונחת אמנת היסוד – מסמך עקרונות משותף, תשתית לחיבור בין הגופים השונים, המניח את השוויון וההסכמה על פי רוב כבסיס למדינת ישראל יהודית-דמוקרטית.

ב-4 בנובמבר 1995, רעדה האדמה בישראל. הסדקים הדקים שבין הפלגים השונים בחברה – חילונים ודתיים, שמאלנים וימנים, יהודים וערבים – התרחבו לכדי קו שבר החוצה את המדינה כולה, השבר הזה ממשיך להתרחב ולהגדיל את הפער בינינו מדי שנה בשנה. בשנים האחרונות תחושת הקיטוב גוברת: אנשים שהיו פעם אחים, מתרחקים ונפרדים, כשכל שבט מתכנס בתוך עצמו ומנתק מגע עם החלקים האחרים של החברה הישראלית.

אנחנו מתקשים לדבר היום ביחד. הפילוג הזה, השנאה בין אח לאח, המלים הקשות שאנו מרשים לעצמנו לומר על האנשים שגדלנו איתם ברחוב, בבית הספר, בתנועת הנוער - רק כי הם חושבים אחרת מאתנו - משתקים את ישראל.

עבור כל מי שרוצה לעצור את הטירוף, את הנפילה לתהום הסכסוך והפלגנות – יזמה קואליציית "זוכרים את הרצח. נאבקים על הדמוקרטיה" את האסיפה הישראלית. האסיפה שואפת לקבץ יחד את כל גווני החברה הישראלית- מכל צדי המפה, מכל גיל ומין, כדי שנוכל לשוב ולהיזכר שרב המשותף על המפריד בינינו. כי השונות והרבגוניות בחברה הישראלית הן מקור לכוח ולעוצמה, ולא לחולשה וייאוש. רק במפגש אמיתי ניצור כוח אזרחי המסוגל לגשר על המחלוקות והפערים ולהתמודד כגוף מאוחד עם אתגרי המציאות הרבים.

לאחר תהליך שנמשך כל השנה – ייערכו בט' בחשוון (7.11.2019) מפגשי האסיפה בירושלים, באר שבע, נצרת עילית, וחיפה. ביום הרצח, י"ב בחשוון (10.11.2019), תיערך האסיפה הישראלית המרכזית בתל אביב, בכיכר על שם יצחק רבין. השנה, הסוגיות המרכזיות שבהן תדון האסיפה הן היחס לשבת, היחס למיעוטים והאלימות ברשתות. לגבי כל אחד מהנושאים יקבלו המשתתפים החלטות ויקבעו כיצד יממשו אותן בהמשך השנה.

את קואליציית "זוכרים את הרצח. נאבקים על הדמוקרטיה" מובילות תנועות הנוער בישראל לצד ארגונים חברתיים. מתוך אמונה בכך שעתידה של החברה הישראלית נמצא בידיהם של בני הנוער שלנו אך לאסיפה מוזמנים כל הישראלים באשר הם, בכל גיל. אל מול המשימה של לבנות ישראל מוסרית וצודקת יותר, ליצור חברה אזרחית חזקה ובריאה ולא לשכוח לעולם מה עלול לקרות כאשר הפלגנות והשנאה מרימות את ראשן, מתבקשים כל אחד ואחת להתגייס.

דרור-ישראל, הנוער העובד והלומד, המחנות העולים, בני עקיבא, הצופים, השומר הצעיר, מכבי צעיר, בית"ר/הנוער הלאומי, האיחוד החקלאי, מועצת תנועות הנוער, מרכז רבין ועוד